Niech Moc Będzie z Tobą

Wyruszyli na Alderaan i choć nigdy tam nie dotarli, to ta podróż zmieniła zupełnie ich życie...
Zapraszam na moją podróż na Alderaan. Ona także wiedzie przez różne dziwne miejsca we wszechświecie. Wiedzie przez piękne choć czasem dziwne i trudne przyjaźnie, a przede wszystkim uczy odkrywać Prawdziwą Moc w człowieku i świecie. I ciągle doświadcza jak nie ulec ciemnej stronie mocy tego świata.

poniedziałek, 25 maja 2015

Dziennik pokładowy Sokoła Millennium

Dziś celebrowaliśmy Uroczystość NMP Wspomożycielki Wiernych - patronki Australii. 
Tytuł Wspomożycielki Wiernych został nadany Maryi przez papieża Pius V, po Jej cudownej interwencji w czasie bitwy pod Lepanto przeciw flocie tureckiej w 1571 r. Jednak święto Maryi Wspomożycielki Wiernych ustanowił dopiero papież Pius VII, który uwięziony przez Napoleona w Fontainbleau obiecał, że jak odrodzi Stolice Piotrową ustanowi specjalne święto w Jej intencji. Uwolniony papież 24 maja 1814 r. powrócił tryumfalnie do Rzymu, a rok później ustanowił dla Rzymu i państwa kościelnego święto Maryi Wspomożycielki Wiernych na 24 maja. Nową historię kultu Matki Bożej Wspomożycielki rozpoczął św. Jan Bosko (ale historia na inny wpis).
Pierwszym krajem, który przyjął Matkę  Boską Wspomożycielkę Wiernych za swoją patronkę była Australia - już w 1844 r., co oficjalnie zatwierdzone zostało przez Stolicę Apostolską w 1852 r. Także katedra w Sydney jest najstarszą katedrą na świecie pod tym wezwaniem. Do 1820 r. w Australii nie było katolickiego księdza. Nowi katoliccy osadnicy czy więźniowie zbrali ze sobą różaniec i to dzięki tej modlitwie utrzymywali swoją wiarę żywą i ją pielęgnowali. Nie można się więc dziwić, że też kult maryjny był tak silny wśród pierwszych australijskich katolików i tak chętnie właśnie Bożą Matkę obierali na patronkę. Dziś kult Maryi jest ciągle żywy, mimo ogromnego wpływu protestantyzmu na tutejszy kościół katolicki, zwłaszcza w XX wieku, ale to zdecydowana zasługa kolejnych przybywających do Australii grup emigrantów. Niestety wielu starszych księży, zwłaszcza o irlandzkich korzeniach, ma wręcz alergię na wszelkie formy pobożności maryjnej i myślę, że to też jest jedną z przyczyn słabości tutejszego kościoła.
Wracając do NMP Wspomożycielki Wiernych warto jeszcze wspomnieć, że jest Ona także patronką Nowej Zelandii i Chin. W Polsce Jej wielkimi czcicielem był kard. August Hlond i kadr. Stefan Wyszyński, a w 1959 r. na prośbę biskupów polskich wspomnienie Wspomożycielki Wiernych to zostało wprowadzone w Kościele polskim. 
Miłośnikom historii polecam także bardzo ciekawy artykuł: Bonaparte i Stolica Piotrowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz